Wyprawy KTR Sigma trochę dalej od domu

52 Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK w Cesarce k/ Łodzi 2.06 - 9.06.2012

Ponad 490 turystów (w tym rowerzyści z Ukrainy i Czech) przyjechało na zlot do Ośrodka Wypoczynkowego w Cesarce. Ośrodek położony jest w pólnocno-wschodniej części województwa łódzkiego, na terenie Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Rano 3.06.2012 uczestnicy z bazy w Cesarce przejechali do Pasażu Schillera w Łodzi gdzie wysłuchaniem "Prząśniczki" w samo południe, oficjalnie rozpoczął się 52 Ogólnopolski Szkoleniowy Zlot Przodowników Turystyki Kolarskiej PTTK. Po powitaniach i części oficjalnej przejechaliśmy na Plac Wolności by dołączyć do ogólnopolskiej imprezy Święto Cykliczne. W eskorcie policji jechaliśmy kilkanaście kilometrów ulicami Łodzi, a po południu powróciliśmy do Cesarki.

Organizatorzy na każdy dzień przygotowali po dwa warianty tras, z świetnie wykonanymi mapkami i opisami najciekawszych miejsc i obiektów do zwiedzania. W Łodzi mieliśmy okazję podziwiać wiele odrestaurowanych zabytków architektury sakralnej, rezydencjonalnej i przemysłowej. Zamek w Łęczycy w swoich murach gościł trzech polskich królów: Władysława Jagiełłę, Kazimierza Jagiellończyka i Zygmunta III Wazę. Łęczycanie mają swojego diabła Borutę, który na siedzibę obrał właśnie zamek, a dziś jest najbardziej znanym diabłem polskim, imię jego kojarzone bywa zawsze z Łęczycą. Ci którzy w święto Bożego Ciała pojechali na najdłuższą trasę tego zlotu (115 km) do Łowicza, mieli okazję zobaczyć uroczystą i kolorową procesję, która zachwyca niezwykłym klimatem i folklorem, jest symbolem regionu łowickiego. W drodze powrotnej punkt obowiązkowy każdego zbieracza KOT - Arkadia k/Łowicza, przepiękny park ze sztucznymi ruinami nawiązującymi do architektury antycznej i gotyckiej. Kilka kilometrów dalej zespół pałacowy w Nieborowie.

Władysław Reymont akcję powieści "Chłopi" umiejscowił w Lipcach, obecnie Lipce Reymontowskie, gdzie znajduje się Muzeum Regionalne i domek dróżnika, w którym w latach 1888-1893 mieszkał pisarz. Wspomnieć należy o miejscowości Piątek, gdzie znajduje się geometryczny środek Polski. W czasie popołudniowym i wieczornym był czas na konkursy, ognisko, wieczorki taneczne, odbył się też występ zespołu ludowego. Mieliśmy dwie prelekcje na temat walorów kulturowo-przyrodniczych Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, które przeprowadzili dyrektor p. Hieronim Andrzejewski oraz p. Katarzyna Krakowska. Na terenie parku zorganizowano zajęcia edukacyjne w grupach pieszych oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek.

Sigmę reprezentowało 11 osób, 4 z nich biwakowało pod namiotami, pozostali w pawilonie i domku kempingowym. W trakcie zlotu szkolenie przodowników turystyki kolarskiej ukończył i uzyskał uprawnienia przodownika Kazimierz Linowski. Jola Świderska zdobyła najwyższy stopień Kolarskiej Odznaki Turystycznej - Za wytrwałość, Genia Biechowiak - Kolarską Odznakę Pielgrzymią w stopniu popularnym i brązowym, Ryszard Paterek - Kolarską Odznakę Pielgrzymią w stopniu popularnym.

Zdaniem wielu uczestników zlot był przygotowany bardzo dobrze, członków Łódzkiego Klubu Turystów Kolarzy spotykaliśmy na wszystkich trasach gotowych udzielić wszelkiej pomocy, często prowadzili osobiście grupy. Biuro zlotu działało przez całą dobę, podobnie serwis rowerowy. Nadszedł czas pożegnań i powrotów do domów a z wieloma obecnymi na zlocie w Cesarce spotkamy się jeszcze nieraz w tym roku na innych imprezach rowerowych. Do zobaczenia!

Na dzień dzisiejszy nie ma chętnych do zorganizowania zlotów, przodownickiego i centralnego w roku 2013. Organizatorem Europejskiego Tygodnia Turystyki Rowerowej UECT w roku 2013 będzie Szwajcaria, w 2014 Portugalia, i w 2015 Ukraina. Zapraszamy do galerii.

©RR