Wyprawy KTR Sigma bliżej domu

"Rowerem przez Żerkowsko - Czeszewski Park Krajobrazowy" 18 - 21.06.2015

W dniach od 18 do 21 czerwca 2015 r. odbył się kolejny Ogólnopolski Zlot z cyklu "Rowerem przez Parki Krajobrazowe Wielkopolski". Tym razem około 140 rowerzystów, z kilku województw przyjechało do Mickiewiczowskiego Centrum Turystycznego w Żerkowie, by przez 4 dni, poznawać walory przyrodnicze, kulturowe i krajoznawcze Żerkowsko - Czeszewskiego Parku Krajobrazowego. Jest to już druga edycja zlotów w Parkach Krajobrazowych Wielkopolski. Przypomnę, że inicjatorem był Oddział PTTK w Szamotułach, a pierwszy zlot odbył się w roku 2000, w Sierakowskim Parku Krajobrazowym, komandorem był wtedy Paweł Mordal, Prezes Oddziału PTTK w Szamotułach. Komandorem następnych zlotów był Wojciech Malinowski, od 2002 roku będąc Prezesem KTR Sigma, klub stał się współorganizatorem zlotów. Od kilku lat KTR Sigma jest głównym organizatorem, przy współpracy Oddziału Poznańskiego PTTK i Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego.

W tegorocznym zlocie najliczniej reprezentowana była Wielkopolska, jeśli chodzi o miasta, to ze Szczecina było 26 osób, z Poznania 25, Ostrowa Wielkopolskiego 17, Zielonej Góry 10 i Jarocina 10. Byli też uczestnicy z Gorzowa Wlkp, Sulechowa, Nowej Soli, Zabrza, Warszawy, Gubina, Drawska Pomorskiego, Śremu, Konina, Piły, Gniezna, Rawicza, Kalisza, Kościana, Włoszakowic, Nowego Tomyśla, Wągrowca i Wolsztyna. Najliczniej reprezentowany był Klub Turystyki Kolarskiej "Bicykl - 1977" z Ostrowa Wlkp.

W pierwszym dniu zlotu, uczestnicy wyszli na miasto z panią przewodnik, by zapoznać się historią Żerkowa. Wieczorem, odbyło się uroczyste otwarcie, oraz prelekcja pracownika ZPKWW pana Mirosława Masztalerza. Następnego dnia w piątek, na 60 km trasie, podzieleni na 10 grup, uczestnicy odwiedzili Miłoław, gdzie zostali oprowadzeni po pałacu, parku i kościele św. Jakuba, przez uczniów z Młodzieżowego Zespołu Przewodników Turystycznych, który działa z powodzeniem przy Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego. Następnym punktem był pałac i kościół w Winnej Górze, gdzie gen. Jan Henryk Dąbrowski, spedził ostatnie lata swojego życia. Po godzinnej jeździe i przeprawie promowej w Dębnie, proboszcz parafii oprowadził nas po gotyckim kościele z lat 1440-1447 pw Wniebowzięcia NMP, którego fundatorem był rodowity mieszkaniec Wincenty Kot - późniejszy arcybiskup gnieźnieński i prymas. Po powrocie na bazę i obiedzie, wszyscy udali się na strzelnicę Bractwa Kurkowego, gdzie odbył się konkurs strzelecki i konkursy sprawnościowe, wieczorem odbyło się spotkanie przy grilu.

W sobotę trasa krótsza, bo tylko 40 km, trasę z Andrzejem poprowadził p.Mirosław Masztalerz, przez Raszewy do Brzostkowa, gdzie proboszcz parafii opowiedział historię klasycystycznego kościoła św. Jana Chrzciciela z lat 1839-1840. W Śmiełowie, podzieleni na grupy uczestnicy zwiedzili z przewodnikami Muzeum im. Adama Mickiewicza oraz zabytkowy park. Następnym punktem był Ośrodek Edukacji Leśnej w Czeszewie, do którego trasa prowadziła przez pola, wałem przeciwpowodziowym i Rezerwat Czeszewski Las. Promem w tym miejscu przeprawiał się 18 września 1899 r. Henryk Sienkiewicz, pisarz podziwiał tutejsze dęby. Przeprawa Sienkiewicza przez Wartę została uwieczniona - 100 lat później niedaleko przystani promowej w otoczeniu okazałych dębów, odsłonięto pamiątkowy kamień. Po prelekcji i zwiedzeniu Ośrodka Edukacji Lesnej, przejście z rowerami ścieżką edukacyjną "Starorzecze", gdzie można było podziwiać przyrodnicze walory Lasów Czeszewskich, rzekę Wartę i jej starorzecza oraz lasy łęgowe. Charakterystyczne dla tych terenów są storczyki, grążele i grzybienie smardze, bocian czarny, kania ruda, czaple, kormorany, łabędzie, bobry, wydra, pomnikowe dęby. Ostatnim punktem na trasie był kościół drewniany w Lgowie wybudowany najprawdopodobniej w XVII wieku, uwagę zwracają trzy niewielkie, bogato rzeźbione ołtarze.

Po dotarciu do bazy, po obiedzie, odbył się konkurs krajoznawczy, a wieczorem uroczyste zakończenie zlotu, na którym wręczono puchary, albumy i medale za zwycięstwa w konkursach, upomnki otrzymali najmłodszy i najstarszy uczestnik oraz statuetkę najliczniejszy Klub Turystyki Rowerowej. Na zakończenie serwowano kiełbaski z grila, odbył się wieczorek taneczny. W ostatni dzień zlotu, chętni, w liczbie około 50 osób, udali się na zwiedzanie Folwarku Konnego w Hermanowie. Ponad godzinę trwało oprowadzanie po stajniach i mini ZOO. Do godziny czternastej wszyscy wyjechali do swych domów, wywożąc jak mniemam dobre wpomnienia z naszej kolejnej imprezy.

Słowa uznania i podziękowania, należą się wszystkim członkom Klubu Turystyki Rowerowej Sigma, którzy sprawnie przyjmowali uczestników i wydawali świadczenia, prowadzili trasy, zabezpieczali, pilnowali rowerów na parkingach, przygotowali i prowadzili konkursy, a wieczorami obsługiwali grila. Przy tak dużej liczbie uczestników, był to spory wysiłek organizacyjny. Dziękujemy też Kaziowi Matuszakowi, Kaziowi Jankowiakowi, Darkowi Nowackiemu i Włodkowi Sylwestrzakowi za prowadzenie grup zlotowych. Zapraszamy do galerii.

©RR